WWW.OSKAY.COM.TR GÜNCEL FİYAT BÜLTENİ

PLYWOOD FİYATLARIPLYWOOD YERLİ VE İTHAL
ÜRÜN ADIÖLÇÜ (MM)AĞAÇMENŞEİKATMANFİYATI BİRİMKDV
% 18
TESLİM YERİ

PLYWOOD
18 MM 

1250*2500

ÇAM

YERLİ

9 + 2

FİYATSORUNUZKDV DAHİL

ANKARA DEPO
*STOK SORUNUZ

PLYWOOD
18 MM 

1250*2500BİRCH (HUŞ)RUS13 + 2FİYATSORUNUZKDV DAHİLANKARA DEPO
*STOK SORUNUZ
(N-165 * K175 ERD 12.12.18)İstikrarlı ve devamlı tedarik,
Değişmeyen Kalite Standardı Garantili Ürün 9 Katman "ÇAM" COMBI YERLİ PLYWOOD teknik özellikleri ;
9 Katman olarak üretilen YERLİ PLYWOOD  uluslararası tedarik kanallarından sağlanan hammaddelerin özel formülasyon ile bir araya getirilmesi ile oluşturuluyor. Yoğun olarak ÇAM Papellerin kullanıldığı YERLİ PLYWOOD'un  test ve kullanım sonuçlarına bakıldığında performans değerleri dikkat çekiyor.PLYWOOD GENEL BİLGİLER

plywood perde ile ilgili görsel sonucu   PLYWOOD NEDİR ile ilgili görsel sonucu

PLYWOOD Plywood, hafif ancak yüksek dayanıklılığa sahip, nem ve suya karşı duyarlı olan, çevre dostu, ağaç tabakalarından oluşan ve ağacın gövde bölümün işlenmesi sonucu ortaya çıkan fenol film kaplı kontrplak türüdür.

Avantajları Nelerdir ?

 • Hafif olmasına rağmen dayanımı yüksektir.
 • Kullanımı rahattır. Montajı kolaydır ve çok fazla işçilik gerektirmez.
 • Ekonomiktir.
 • Temizlik yapılarak tekrar kullanılabilir.
 • Çevre dostudur.
 • Geniş uygulama alanına sahiptir.
 • Katmanları düzgün ve birbirine sağlam bir şekilde bağlanmıştır.
 • Neme ve kimyasal malzemelere karşı dayanımı yüksektir.
 • Düzgün yüzeylidir.
 • İstenilen form ve ölçülerde kullanılması mümkündür. Kesimi yüksek devirli testereler ile yapılabilir.
 • Gerektiğinde delme işlemleri için matkap kullanılabilir.
 • Yüzey kalitesi yüksek olduğundan yüzey yağlaması gerekmez.
 • Bütün olarak kullanılabileceği gibi, parçalarak ayırarak da kullanılabilir ( Not: parçalama sonrasında, malzemenin uzun ömürlü olması için çıplak kenarlara epoksi uygulanmalıdır)
 • Kontraplakın katmanlarındaki ahşap liflerin yönlerinin birbirine dik gelecek şekilde özel tutkal kullanarak preslenmesinden dolayı, her ne kadar da geniş bir yüzeye sahip olsa da, çanaklama azalır ve panel her iki yönede eşit şekilde çalışır. Bu imalat tekniği sayesinde ahşabın mukavemeti ve ömrü artar.

Nerelerde Kullanılır ?

Plywood inşaat sektöründe ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır. İnşaat İşlerinde : Beton kalıp işlerinde İskele platformlarında Duvar paneli ve ara bölmelerde İç bölme çatı kaplama işlerinde Zemin ve parke işlerinde Mekanlarda tavan malzemesi olarak Yer döşemelerinde Ulaştırma ve Gemi İnşaatında: Tır dorselerinin zemin ve yan cidarlarında, konteynırlar zemininde, hayvan taşıma araçlarında, vagonların zemin ve yan cidarlarında, otobüslerde, gemilerin kargo bölümlerinde, tekne ve kano imalatlarında plywood kullanılmaktadır. Mobilya İşlerinde: Kapı, raf, ahşap sandalye ve masa yapımında, ofis mobilyalarında plywood kullanılmaktadır. Paketleme İşlerinde: Neme ve kimyasal malzeme dayanımı yüksek, ucuz, dayanıklı ve hafif, güvenli ve hijyenik, yeniden kullanılabilir ve çevre dostu olduğu için paketleme işlerinde plywood tercih edilmektedir. Diğer Kullanım Alanları: Oyuncaklarda, oyun salonlarında, müzik enstrümanlarında, müzik kolonlarının yapımında, trafik işaretlerinde, reklam panolarında, kent mobilyalarında, kulübelerde, basketbol sahası ve paten platformlarında,  tribün ve sahne inşaatlarında, mutfak tezgahlarında, tekstil makinası masalarında ve kesim tezgahlarında vb. pek çok alanda kullanılmaktadır.

Plywood Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 
 1. Kaç kalıplık beton işiniz var ?
 2. Plywood kalınlık seçimi : Daha dayanıklıdır diye 21 mm. Plywood almanıza gerek yok. .Perde duvarlarınız 3mt ise 18mm alarak işinizi halledebilirsiniz. Daha yüksek boyutlarda ise basınç artacağından 21 mm seçebilirsiniz. Katlar arası plywood taşırken dikkatli olunuz. 18mm plywood 38 kg 21mm ise 45 kg’dır bu nedenle zorlanabilirsiniz.
 3. Filmli plywood ile filmsiz olanı arasındaki tek fark üzerindeki filmdir. Plywood iç tabakaları aynı ağaçların katmanlarından yapılmaktadır. Bu nedenle mekanik dayanımı aynıdır. Filmsiz olanları ise sıva yapmanızı kolaylaştırır.
 4. Plywood kullanımında en çok zarar alan bölümü arabalarda olduğu gibi köşelerdir. Galvaniz sac köşe materyali kullanarak plywood köşelerinin zarar önleyerek malzemenin ömrünü uzatabilirsiniz.
 5. Plywood ta kullanılan filmin kalitesi önemlidir. Bu nedenle film yoğunluğunu bilmeniz gerekir.İdeal film yoğunluğu 120 gr / m2 dir. Bu yüzden plywoodu alırken satıcı firmaya film yoğunluğunu sorunuz.
 6. Plywood alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise katman sayısı ve katmanlarda kullanılan ağaç cinsidir. Plywood üretiminde katman sayısı tek sayı olacak şekilde üretilir. Plywood da katmanlar 9, 11, ve 13 katman şeklindedir. Katman sayısı fazla olan plywood almanız önemlidir. Plywood ta kullanılan katmanlar genelde huş (birch), çam (pine), kavak ( poplar), meranti (sertağaç) kullanılmaktadır. Bu ağaçlar plywoodların ithal edildiği ülkelere göre değişmektedir.
 7.  Plywood alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biriside plywoodta kullanılan tutkal cinsidir.WBP tutkal (Water and Boil Proof) suya ve kaynatmaya dayanıklı tutkal cinsidir. MR tutkal (Moisture Resistant) ise yalnız neme dayanıklıdır.Bu yüzden film plywood alırken WBP tutkal olmasına dikkat ediniz.